Skip to main content

 

Fundacja Wellcome EU Kraków
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak wspieramy ukraińskich uchodźców? Zobacz działania naszej Fundacji

Wsparcie, udzielane przez Fundację Wellcome EU uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy, przybiera wiele różnych form. Nasza praca pomaga im między innymi w przystosowaniu się do nowych realiów i wspiera ich integrację z polskim społeczeństwem. Najbardziej potrzebującym udzielamy też pomocy materialnej. W naszym wpisie postaramy się omówić najważniejsze spośród działań, podejmowanych na wszystkich tych polach.

Pomoc dla dzieci

Wśród uchodźców wojennych, przybywających do Polski z Ukrainy, dużą grupę stanowią najmłodsi. To głównie na nich skoncentrowana jest nasza uwaga. Jakie atrakcje oferujemy dla dzieci, by umilić im codzienność?

Integracja przez zabawę

Podejmowane przez nas działania mają przede wszystkim pomóc młodym uchodźcom w integracji z polskimi rówieśnikami. Służyć temu ma np. uczestnictwo we wspólnych zabawach. Wśród organizowanych przez nas imprez tego typu wymienić można np. wizyty w Laser Parku. Przy ich okazji młodzi ludzie, poprzez wspólną aktywność, poznają się lepiej. Jest to według nas pierwszy — a zarazem najważniejszy — krok do wzajemnego zrozumienia i akceptacji.

Zajęcia plastyczne i zabawy dla najmłodszych

Zorganizowaliśmy też warsztaty dziecięcego rękodzieła, malowania palcami i innych, niestandardowych technik plastycznych. Dużym powodzeniem cieszyły się również zajęcia, polegające na tworzeniu "eliksirów" z plasteliny. Celem wszystkich tych działań było nie tylko zapewnienie dzieciom możliwości kreatywnego spędzenia wolnego czasu — chcieliśmy również, by najmłodsi uchodźcy mogli dzięki nim na chwilę zapomnieć o wojnie, toczącej się w ich ojczystym kraju.


Kursy dla dorosłych

Również dorośli uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na nasze wsparcie. W ich wypadku skupiamy się na działaniach, które mają pomóc im w adaptacji do życia w naszym kraju.

Kursy językowe

Wśród problemów, na jakie napotykają przybywający do Polski uchodźcy z Ukrainy, na pierwszy plan wysuwa się nieznajomość języka. W ramach organizowanych przez nas kursów staraliśmy się pomóc w jego przyswajaniu. Stosowaliśmy przy tym metody, które kładły nacisk na szybkie opanowanie najważniejszych elementów słownictwa i gramatyki. Naszym celem było w tym wypadku zapewnienie obywatelom Ukrainy takiego poziomu umiejętności językowych, który pozwoli im na bezproblemowe korzystanie z usług publicznych oraz poszukiwanie i podejmowanie pracy.

Kursy komputerowe

Dbamy również o rozwój umiejętności zawodowych osób, które znalazły bezpieczną przystań w naszym kraju. Przykładem takich działań mogą być zorganizowane przez nas kursy z obsługi popularnego arkusza kalkulacyjnego Excel. W ich trakcie można było zapoznać się z podstawowymi funkcjami tego programu oraz poznać sposoby jego praktycznego wykorzystania. Uczestnicy nabyli więc ważne umiejętności, poprawiające swoją pozycję na rynku pracy.

Konsultacje prawne

Pomagamy również uchodźcom na płaszczyźnie prawnej. Nasze działania obejmują przede wszystkim organizację spotkań z osobami, udzielającymi bezpłatnych porad prawnych.

Spotkania z polskim doradcą podatkowym

Dla osób, które myślą o założeniu w Polsce własnej działalności gospodarczej, zorganizowaliśmy spotkania z prawnikiem — a zarazem doradcą podatkowym — panem Tomaszem Stachnikiem. Ich przedmiotem były m.in.:

  • metody pokonywania trudności, jakie uchodźcy z Ukrainy mogą napotkać podczas zakładania firmy w Polsce;
  • wybór właściwej formy organizacyjnej małego przedsiębiorstwa;
  • zasady działania polskiego systemu ubezpieczeń społecznych;
  • kwestie dotyczące opodatkowania działalności gospodarczej.

Spotkania te nie były suchymi wykładami — ich uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań na interesujące ich tematy, a nawet uzyskania indywidualnego doradztwa, dopasowanego do ich konkretnych potrzeb.

Konsultacje z prawnikiem ukraińskim

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zorganizowane przez nas konsultacje z ukraińskim prawnikiem, panem Maksymem Chomenko. Ich uczestnicy mogli zaznajomić się m.in. z zasadami wypłaty odszkodowań za mienie, utracone w wyniku działań wojennych. Często padały też pytania o funkcjonowanie ukraińskiego systemu finansowego (np. o wypłatę kredytów) oraz o kwestie związane z prawem spadkowym.

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami

Wśród osób, które przybywają do Polski z Ukrainy, znajdują się też niepełnosprawni. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, zorganizowaliśmy — wspólnie z Fundacją Życie Pełne Możliwości — spotkanie, dotyczące wsparcia, na jakie mogą liczyć one w Polsce. W jego trakcie omówiono:

  • obowiązujące w naszym kraju zasady uzyskiwania orzeczeń o niepełnosprawności;
  • dostępne formy pomocy.

Celem naszych działań była w tym wypadku nie tylko bezpośrednia pomoc niepełnosprawnym, którzy pomimo stanu zdrowia musieli opuścić swój kraj, lecz również stworzenie przestrzeni dla dialogu z nimi, tak, by mogli oni włączyć się do życia lokalnych społeczności.

Pomoc materialna

Nasza fundacja organizuje również wsparcie materialne dla uchodźców z Ukrainy. W jego ramach przekazaliśmy już m.in.:

  • 150 paczek ze środkami higieny osobistej dla dorosłych oraz 200 paczek o podobnej zawartości, przeznaczonych dla dzieci;
  • lodówki, służące do przechowywania żywności i leków.

Nasza pomoc skierowana była przede wszystkim do rodzin najbardziej potrzebujących — tych, które straciły cały swój dobytek lub takich, które w związku z tragicznymi doświadczeniami mają problemy z aklimatyzacją w nowym kraju.

Nasze plany na przyszłość

Działania zbrojne na terenie Ukrainy trwają nadal, a skala związanych z nimi zniszczeń jest przerażająca. Według doniesień prasowych około 10% budynków mieszkalnych w tym kraju nie nadaje się do użytkowania. Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja, gdy mowa o infrastrukturze energetycznej — w czasie nadchodzących, zimowych miesięcy, ogrzewania pozbawionych będzie wiele milionów rodzin. Już w najbliższym czasie możemy więc spodziewać się nowej fali uchodźców, wypędzonych z domów przez chłód. Nie ustajemy w tej sytuacji w wysiłkach — pomagamy potrzebującym cały czas.

Odwiedź bloga Fundacji i bądź na bieżąco!

Wspomóż nas

Pomagamy tylko dzięki Waszym dobrym sercom i wsparciu. Ty także możesz pomóc, wpłacając dowolną kwotę na rzecz Fundacji Wellcome EU.