Skip to main content

 

Fundacja Wellcome EU
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rozpoczęliśmy kurs języka polskiego jako obcego dla uchodźców

W dniu 29.04.2023, rozpoczął się kurs z języka polskiego jako obcego, skierowany do uchodźców z Ukrainy. Zajęcia odbywają się cyklicznie dwa razy w tygodniu w weekendy i dla jednej grupy trwają 4 godziny z przerwą. Inicjatywa ta ma na celu wsparcie osób, które z różnych powodów znalazły się w Polsce i pragną nauczyć się języka, aby lepiej porozumiewać się z lokalną społecznością i zintegrować się w nowym środowisku.

Kurs został zorganizowany przez fundację Wellcome EU, która od dłuższego czasu angażuje się w pomoc uchodźcom i migrantom w Polsce. Program kursu obejmuje zarówno naukę podstaw języka polskiego, jak i bardziej zaawansowane lekcje, dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestników. Celem kursu jest przede wszystkim umożliwienie uchodźcom komunikowania się w codziennych sytuacjach, takich jak rozmowy na tematy osobiste, zakupy, odwiedzanie lekarza czy korzystanie z usług publicznych.

Zajęcia obejmują naukę podstawowych zasad gramatyki, słownictwa i wymowy, a także praktycznych umiejętności, takich jak rozmawianie z ludźmi, czytanie i pisanie. Oprócz tego, uczestnicy mają możliwość rozwijania swoich umiejętności językowych poprzez rozmowy z nauczycielem i innymi uczestnikami kursu.

W kursie biorą udział uczestnicy z całej Ukrainy i o różnych doświadczeniach. Grupa jest zróżnicowana pod względem wieku, płci i poziomu wykształcenia, mamy osobną grupę dla młodzieży co tworzy inspirujące i otwarte środowisko do nauki języka. Nauczyciele, którzy prowadzą kurs, posiadają doświadczenie w nauczaniu języka polskiego jako obcego oraz w pracy z osobami pochodzącymi z różnych kultur i tła.

Inicjatywa ta jest bardzo ważna, ponieważ umożliwia osobom, które przybyły do Polski w trudnych warunkach, nauczenie się języka, który jest kluczem do integracji w nowym kraju. Dzięki umiejętnościom językowym, uchodźcy będą mieli większe szanse na znalezienie pracy, założenie biznesu, a także nawiązanie kontaktów z Polakami.

Kurs z języka polskiego dla uchodźców to przykład inicjatywy, która pozwala na integrację i poprawę jakości życia osób, które znalazły się w trudnej sytuacji. Jest to również dobry przykład tego, jakie korzyści dla społeczeństwa może przynieść nauka języka obcego.

Wspomóż nas

Pomagamy tylko dzięki Waszym dobrym sercom i wsparciu. Ty także możesz pomóc, wpłacając dowolną kwotę na rzecz Fundacji Wellcome EU.